Atölye Psikoloji & Psikiyatri
Aile, Boşanma

BOŞANMA VE ÇOCUK

“Yuvanı yıkma!” ile “Kurtul artık bu adamdan/kadından!” fısıltıları veya bağırışları arasında boşanma, insanın hayatı boyunca karşılaşabileceği en sancılı süreçlerden biridir.

“Bir süredir aynı hayatı paylaştığınız insanla evlerinizi ve yollarınızı tamamen ayırıyor olmak, sebebi her ne olursa olsun, zorlayıcıdır. Bu duygusal zorluğa hukuki süreç de eklenince oldukça ağır bir yük haline gelir. Akraba ve arkadaşlar farklı tepkiler verebilirler. Bazen etrafınızdaki insanlara ve onların sizi kararınızdan vazgeçirme çabalarına rağmen ilişkiyi bitirmeye çalışıyor olabilirsiniz, bazen de verdiğiniz karar o kadar destek görür ki siz aslında üzüldüğünüzü, bazen özlem duyduğunuzu ve bunu yaşamakla ilgili zorluğunuzu konuşmaktan çekinirsiniz.

“Bu süreçte zaman zaman anlaşılmadığınızı, yargılandığınızı, destek görmediğinizi düşünebilirsiniz. Bazen çok üzülebilir, çok öfkelenebilir, mutlu olabilir veya kaygılanabilirsiniz. Tüm bunlar son derece doğaldır.
“Boşanma kararı vermeye çalıştığınız dönem de başlı başına zorlu bir dönemdir. Bu kararı tek taraflı veya eşinizle konuşarak alabilirsiniz. Boşanmak sizi korkutuyor veya endişelendiriyor olabilir. Süreci nasıl yöneteceğiniz konusunda kafanız karışabilir. Bazen çiftler aslında artık ilişkilerini devam ettiremeyeceklerini  fark ettikleri halde, boşanma kararı alamadıkları için mutsuz oldukları bir ilişkinin içinde kalmaya devam ederler.
“Boşanma kararını verememenin en büyük nedenlerinden biri çocukların boşanma sonrası hayatlarının nasıl olacağına dair duyulan endişedir. Bu noktada unutulmaması gereken şey, bu kararın çocuklardan bağımsız olarak erişkinlerin alması gereken bir karar olduğudur. Boşanma veya boşanmama sebebi olarak çocukların gösterilmesi, onların omuzlarına taşıyamayacakları kadar ağır bir yük yüklenmesi ile eş değerdir. 

“Boşanmaya karar verme veya boşanma sürecinin herhangi bir yerinde kendinizi sıkışmış, çaresiz ve kaybolmuş hissedebilirsiniz. Bu durumda bir uzman yardımına başvurmak içinde bulunduğunuz durumu anlamanızı ve yönetmenizi kolaylaştırabilir.


Dİğer Makaleler
KENDİME AÇILAN SAHNE: PSİKODRAMA
KENDİME AÇILAN SAHNE: PSİKODRAMA
BOŞANMA VE ÇOCUK
BOŞANMA VE ÇOCUK

İletişim ve randevu için;

İletişim Bilgileri

Adres: Feneryolu Mah. Celal Turşucu Sk. Burç Aprt. A / Blok Daire: 12 Kadıköy / İstanbul

Telefon: +90 505 452 1699

E-mail: [email protected]