ÇOCUĞUM BÜYÜRKEN GELİŞİM DANIŞMANLIĞI PROGRAMI

Her anne baba çocuğunun sağlıklı ve keyifli bir biçimde büyümesini ister. Her şeyi çocuklarının daha iyi gelişebilmesi için yapan anne babalar, bu süreçte doğru şeyi yaptıklarından emin olmak isterler:

Çocuğum ruhsal açıdan sağlıklı mı?
• Gelişimi yaşıtları ile uyumlu mu gidiyor?
• Daha sağlıklı olabilmesi için yapabileceğim başka neler var?
• Önlem alabileceğim ya da değiştirmem gereken konular nelerdir?

Bütün bu sorular, hemen her anne babanın aklından geçer. Bu danışmanlık programı ile amaçlanan çocukların büyüme süreçlerinde gelişimlerini takip etmek, anne babaların ihtiyaç duyduğu gelişimsel geri bildirimleri vermek ve sağlıklılığın korunmasına destek olabilmektir.

Programın İçeriği:

1
Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklar Okul öncesi dönemdeki çocukların gelişimsel değerlendirilmesi iki ayrı seans şeklinde gerçekleşmektedir. İlk görüşmede aileden çocuğun gelişimsel öyküsü alınır, gelişimsel değerlendirme testleri uygulanır ve anne baba çocuk ilişkisine odaklanılır.Sadece anne ve babanın katıldığı ikinci görüşmede ise, ilk görüşmedeki klinik gözlem ve değerlendirmelerin ışığında aileye çocuklarının gelişim süreçleri, çocuğun anne ve baba ile kurduğu ilişki ve tüm bunların geliştirilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili geri bildirim ve öneriler verilir.
2
Okul Dönemindeki Çocuklar Okul dönemindeki çocukların gelişimsel değerlendirmesi iki ayrı seans şeklinde gerçekleşmektedir. Çocukla birebir gerçekleştirilen ilk görüşmede çocuğun farklı gelişim alanlarına ( dikkat, süresi psikomotor gelişim, duygusal gelişim, dil gelişimi, vb.) yönelik psikolojik testler uygulanır.Sadece anne ve babanın katıldığı ikinci görüşmede ise, ilk görüşmedeki klinik gözlem ve değerlendirmelerin ışığında aileye çocuklarının gelişim süreçleri, çocuğun anne ve baba ile kurduğu ilişki ve tüm bunların geliştirilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili geri bildirim ve öneriler verilir.
“Çocuk aklının gelişimi için anne sevgisi; fiziksel gelişimi için gereken vitamin ve protein kadar mühimdir.”
John Bowlby

Bilgi ve Başvuru İçin

Mesajınız gönderildi.
İletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.